Beha's testen
Moet ook gebeuren
Toptalent
Helaas geen deelnemer van The Voice Van Vlaanderen
Rampetampen & bellen
Geen beste combinatie

Zwart Gat / Black Hole / Charles Burns

Charles Burns publiceerde Black Hole in 12 deeltjes tussen 1995 en 2005. Op z’n comics dus. Die 12 deeltjes pronken in mijn boekenkast. Noem mij dus gerust een Burns-fan. In 2005 bundelde Pantheon Books de Black Hole saga tot een graphic novel. En nu is er de Nederlandstalige versie: Zwart Gat.

Seattle, een zomer ergens in de jaren 70. Een mysterieuze, besmettelijke ziekte verspreidt zich, voornamelijk via seksueel contact, onder de jongeren. De ziekte uit zich op verschillende manieren. De een krijgt een staartje, de ander vervelt om de paar dagen en nog iemand anders ziet er met z’n bultenkop uit als een soort monster van Frankenstein. Op medeleven moeten de jongeren niet rekenen, dus vluchten ze de bossen in en leven er samen in een geïmproviseerd tentenkamp. Dat blijkt ook geen pretje.

Burns is een meesterverteller. Hij zuigt u zonder pardon het verhaal in met intrigerende scènes en de perfecte balans tussen claustrofobische horror en tienergeile romantiek.

Makkelijk maakt hij het de lezer hoegenaamd niet. Want hoewel de ziekte als aids gePinterpreteerd kan worden, kunt ge het ook lezen als een metafoor voor het ontgroeien van de pubertijd, of gewoonweg “anders zijn”. Antwoorden moet ge echter niet verwachten in deze turf, die moogt ge helemaal zelf verzinnen.

En dan heb ik nog niet over het sublieme tekenwerk gehad. Zorgvuldig gekozen camerastandpunten. Hard contrasterend zwart-wit dat perfect past bij de sfeer van het verhaal. Donker, ranzig, vuil.

Gelieve u te wassen na het lezen.

Score: 4,5/5

Koop Zwart Gat.

Pat Donnez vond Zwart Gat ook zeer te pruimen en vertelt erover op Klara.

Tot slot nog meegeven dat er filmplannen bestaan voor Black Hole. Volgens de laatste nieuwtjes zou David Fincher (Se7en, Fight Club, The Curious Case of Benjamin Button) de beeldroman naar het witte doek vertalen. Benieuwd wat dat wordt.

(Zwart Gat, Charles Burns, 360 blz., uitgegeven bij Oog & Blik / De Bezige Bij)


Verwante schrijfsels:
Expo-tip: Charles Burns in Leuven X – Deel 1 (Charles Burns) Win een De Andere Strip strippakket Bijgedachten (Niklas Asker) 


5 commentaren 10.08.09 - Uw Moeder -
Valt onder: Strips

5 reacties op “Zwart Gat (Charles Burns)”

  1. Martino Lapino zegt:

    Ik heb deze gisteren gekocht, ben er nog maar net in begonnen maar vind hem echt wel heel goed.

  2. [...] Zwart Gat (Charles Burns) Deze striproman vertelt het verhaal over een ‘tienerplaag’, een niet levensbedreigende geslachtsziekte met als symptomen bizarre misvormingen. Een verhaal over puberteit, opgroeien en vrije liefde. Charles Burns is een van de bekendere Amerikaanse striptekenaars. Hij heeft ook veel illustratief werk gemaakt voor o.a. Iggy Pop, Coca-Cola en MTV. Lees ook onze recensie. [...]

  3. [...] kreeg in 1996 een Eisner Award in dezelfde categorie waarin ook Sin City, Jimmy Corrigan, Hellboy, Black Hole en Stray Bullets werden bekroond. Dat kan dus bijna niet slecht zijn. En toch, ik vind er weinig [...]

  4. [...] bedient zich van een tamelijk realistische penseelstijl die bijwijlen wat doet denken aan Charles Burns. Niks wereldschokkends maar wel doeltreffend want in Bijgedachten tellen vooral het verhaal en het [...]

  5. [...] (eindelijk!) getrakteerd op de eerste uitgave van Charles Burns in het Nederlands: het fantastische Zwart Gat. En nu al is een nieuwe Nederlandstalige Burns daar: X! In kleur deze [...]

Geef een reactie

Gastblogger op appelogen
Lees eens op een ander!
Lees eens een krant
Wie linkt?
Alle blogs die linken naar Appelogen: klik hier





Lees de artikels van Chris Dust, Dokter Wolf of Uw Moeder.

Toffe link gezien? We zetten hem op Appelogen!

Contacteer ons

Wie is wie op Appelogen?

RSS 2.0
RSS Commentaren

Appelogen op Facebook
Appelogen op Flickr
Appelogen op Twitter